Π.Γ.Σ.: Εδωσε το σύνθημα της παραμονής (2-0 την Καλλονή)

Updated: Φεβρουάριος 12, 2017

Μπορεί ο Παναιγιάλειος να είναι σε περίοδο διοικητικής… αναζήτησης και ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ να πραγματοποιεί επαφές για τη στελέχωση του νέου Δ.Σ., ωστόσο το ποδοσφαιρικό τμήμα κάνει ότι είναι απαραίτητο για να δώσει το απαραίτητο… χέρι βοηθείας. Αλλωστε για να έχουν αντίκτυπο οι προσπάθειες του Αντώνη Ρέλλα θα πρέπει η ομάδα αγωνιστικά να κάνει σωστά τη δουλειά της, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία κι από κει και πέρα ο μεγαλομέτοχος απαλλαγμένος από το αγωνιστικό άγχος να προσπαθήσει να κάνει το καλύτερο δυνατό για την Αιγιώτικη ΠΑΕ.
Και σήμερα η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έκανε αυτό που όφειλε. Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο Αίγιο, πήρε τους βαθμούς της νίκης (2-0) απέναντι στην Καλλονή χάρη στα γκολ των Στέλιου Κρητικού (65′) και Λεωνίδα Σκαρτσίλα (85′), βελτίωσε αρκετά το αγωνιστικό της πρόσωπο και κατάφερε να αναρριχηθεί στο όγδοο «σκαλοπάτι» του βαθμολογικού πίνακα, πείθοντας και τους πλέον δύσπιστους ότι δεν έχει καμία σχέση με τη «μάχη» παραμονής στηνFootball League.
Οι «μελανόλευκοι» δεδομένα ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους στην επανάληψη, φθάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς και αποκτώντας συνάμα  μία απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη πλευρά η Καλλονή, που προερχόταν από νικηφόρο αποτέλεσμα, με «όπλο» την καλή ψυχολογία προσπάθησε να «κλέψει» ένα θετικό εκτός έδρας αποτέλεσμα, όμως τελικά γνώρισε μία ακόμη εκτός έδρας ήττα με αποτέλεσμα να παραμείνει στα χαμηλά «πατώματα» του βαθμολογικού πίνακα (9 βαθμοί) …παραμένοντας στο γκρουπ υποβιβασμού.

ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ…
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και τους «μελανόλευκους» να προσπαθούν να βρουν τα… πατήματά τους για να ακολουθήσουν το πλάνο του προπονητή τους. Η προσωρινή -όπως αποδείχτηκε- καλή παρουσία των νησιωτών, ωστόσο δεν επιφύλασσε κάτι το επικίνδυνο για την Αιγιώτικη ομάδα, η οποία μετά το πρώτο τέταρτο άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «μελανόλευκοι» να φθάνουν με αξιώσεις στη… βρύση, χωρίς όμως να μπορούν να… πιουν νερό. Κι αυτό διότι η τελική τους προσπάθεια δεν ήταν η ενδεδειγμένη και φυσιολογικά η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα 15′ – 32′ ο Παναιγιάλειος δημιούργησε πέντε φάσεις για γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει να το πετύχει. Συγκεκριμένα, στο 15′ το γυριστό σουτ του Κρητικού πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μανιάτη, στο 22′ ο Σκαρτσίλας μετά από ασίστ του Ιβάνκο (άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο «μελανόλευκο» ντεμπούτο του) δεν μπόρεσε να πλασάρει τον εξελθόντα Μανιάτη, στο αμέσως επόμενο λεπτό (23′) και μετά από σουτ του Τσιλιγκίρη και ασταθή απόκρουση του Μανιάτη ο Κρητικός δεν πρόλαβε να πλασάρει σε κενή εστία, στο 29′ νέα επιθετική απόπειρα του Κρητικού αυτή τη φορά με κεφαλιά απόκρουσε εύκολα ο Μανιάτης, ενώ στο 32′ το αδύναμο πλασέ του Στίκα από πλεονεκτική θέση μπλόκαρε εύκολα ο φιλοξενούμενος πορτιέρο.
Στον αντίποδα, η Καλλονή, σε όλο το πρώτο μέρος έχει να επιδείξει μία αντεπίθεση (42΄), μετά από λάθος των «μελανόλευκων» και σουτ του Λίταινα το οποίο μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, επιβεβαιώνοντας έτσι το πρόβλημα που έχει γενικότερα στην επιθετική της λειτουργία.

ΠΙΕΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟΝ… ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα, με μοναδικό στόχο να φτάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται στην επίτευξη ενός γκολ, που θα τον έβαζε σε θέση… οδηγού και παράλληλα θα έδιωχνε το άγχος της νίκης. Η πρώτη «απόπειρα» έγινε από τον Ουκρανό επιθετικό του στο 51′, όταν μετά από προσωπική ενέργεια και διαγώνιο δυνατό σουτ ανάγκασε τον Μανιάτη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.
Την υπόθεση γκολ, τελικά την «έλυσε» ο πρώτος σκόρερ της Αιγιώτικης ομάδας Στέλιος Κρητικός. Ο «μελανόλευκος» επιθετικός επιχείρησε δυνατό σουτ (65′) από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ξαφνιάζοντας τον Μανιάτη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Καλλονής και έβαλε σε πορεία νίκης τον Παναιγιάλειο.

ΚΛΕΙΔΩΣΕ… ΤΟ «ΤΡΙΠΟΝΤΟ» ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ
Μετά την επίτευξη του γκολ, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να προσπαθήσουν να γίνουν πιο απειλητικοί διεκδικώντας την ισοφάριση. Αυτή η απόπειρα έδωσε τη δυνατότητα στους «μελανόλευκους» να βρουν κενούς διαδρόμους και να επιδιώξουν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ για να «κλειδώσουν» την νίκη. Αυτή η δυνατότητα πήρε
«σάρκα και οστά» στο 85′, όταν ο Μπούζας με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Σκαρτσίλα σε θέση βολής και με εύστοχο πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ του Παναιγιάλειου, βάζοντας έτσι τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκης.
Οι νησιώτες και στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και το μόνο που έχουν να επιδείξουν είναι δύο φάσεις μετά από «στημένες» εκτελέσεις. Στο 53′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (93′) η νέα απόπειρα του μέσου της Καλλονής ανάγκασε τον Γκαραβέλη με διπλή σωτήρια επέμβαση να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

Παναιγιάλειος: Γκαραβέλης, Στίκας, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας, Μωυσίδης, Τσιλιγκίρης (82′ Παπαδόπουλος), Σκαρτσίλας, Κρητικός (89′ Καζβιρόπουλος), Παναγιώτου (46′ Ντέμο), Ιβάνκο.
Καλλονή: Μανιάτης, Ρεπετσάς, Σάββα (79′ Αγριμάκης), Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Γιουκαρής, Λίταινας (74′ Τριανταφύλλου), Λαμπράκης, Σισέ (66′ Σβόγιτς), Σοφιάννης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης