Κορασίδων ΕΣΚΑ-Η: Ηφαιστος/Αχιλλέας-Προμηθέας Πατρών 42-29

Updated: Φεβρουάριος 10, 2017

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ομάδα Κορασίδων του Ηφαιστου/Αχιλλέα, για την 5η αγωνιστική του αντίστοιχου Πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ-Η, κερδίζοντας στο κλειστό του Αιγίου με σκορ 42-29 τον Προμηθέα Πατρών.
Οι αθλήτριες του Βασίλη Παπαδόπουλου έβγαλαν πάθος, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ, έπαιξαν καλή άμυνα και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα, με κορυφαία την Αγγελική Χαιροπούλου, η οποία σημείωσε τους 30 από τους 42 πόντους της ομάδας.
Στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες ήσαν κοντά στο σκορ, με τον Ηφαιστο/Αχιλλέα να ξεφεύγει με 5 πόντους (14-9) στο τέλος της α’ περιόδου και τον Προμηθέα να περνάει για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά με 14-15 στη συνέχεια. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με ισχνό προβάδισμα των γηπεδούχων (18-17).
Στην επανάληψη τα κορίτσια της Αιγιώτικης ομάδας είχαν τον έλεγχο του σκορ, έβγαλαν όμορφες φάσεις και ουσιαστικά «σφράγισαν» τη νίκη 4′ πριν το τέλος της αναμέτρησης, όταν προηγήθηκαν με 9 πόντους (34-25). Από εκεί και πέρα η σωστή διαχείριση έφερε μία σημαντική νίκη με σκορ 42-29.
Τα δεκάλεπτα: 14-9, 18-17 (ημ.), 26-22, 42-29.
Ηφαιστος/Αχιλλέας: (Β. Παπαδόπουλος), Λουκοπούλου, Νταβαντζή, Μακρυγιάννη 2, Ροδοπούλου, Αδαμαντίδη 10, Χαιροπούλου 30, Μελλή.
Προμηθέας Πατρών: (Ν. Νάκης), Παπατσώρη 8, Χατζηνικολάου, Διαμαντοπούλου, Μ. Ασπρούδα 7, Ε. Ασπρούδα, Αργυροπούλου, Αθανασοπούλου, Καραλή, Μαριάτου, Πολυχρονοπούλου 2, Ευσταθίου, Μιχαλοπούλου 12.