Π.Γ.Σ.: Εχασε δύο βαθμούς, κράτησε το αήττητο (1-1 με τον Αιγινιακό)

Updated: Ιανουάριος 29, 2017

Ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, που θέλει σε δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια πάρα πολύ δύσκολα να καταφέρνει μία ομάδα να πετύχει ισάριθμες νίκες, τελικά επαναλήφθηκε και σήμερα στο δημοτικό στάδιο του Αιγίου, όπου ο Παναιγιάλειος και ο Αιγινιακός μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).
Η Αιγιώτικη ομάδα είδε για πρώτη φορά να παραβιάζεται η εστία της στο Αίγιο, ωστόσο βελτιωμένη κατά πολύ στην επανάληψη κατάφερε να δείξει αντίδραση και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, παίρνοντας μόνο ένα βαθμό από το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της. Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να ευνοεί τον φιλοξενούμενο που ήθελε να κάνει μία νέα αρχή, στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο και ο Παναιγιάλειος -παρά τη… χασούρα των δύο βαθμών- έχει να κερδίζει σε κάποια άλλα στοιχεία εξίσου σημαντικά στην προσπάθεια που κάνει να «χτίσει» μία νέα ομάδα. Το σκορ άνοιξαν πρώτοι οι φιλοξενούμενοι με τον Μπουρντουζάν (32′), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στην επανάληψη ο Σκαρτσίλας (53′).
Ετσι μετά την 13η στροφή του πρωταθλήματος της Football League ο Παναιγιάλειος βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Πιερίας παρότι πήρε ένα πολύτιμο βαθμό βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού (15η), ατενίζοντας όμως με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της.

ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ ΟΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ»
Η πολύ καλή πορεία που είχε ο Παναιγιάλειος στις τελευταίες αγωνιστικές, με ανάλογες εμφανίσεις, είναι γεγονός ότι «αλλοιώθηκε» λίγο στο σημερινό παιχνίδι. Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού σήμερα έδειξαν δύο… πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διεκδικήσει με αξιώσεις τους βαθμούς της νίκης. Στο πρώτο μέρος οι «μελανόλευκοι» δεν είχαν το πάθος, τη φρεσκάδα και την καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχαν φέρει τις νίκες στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια, παρότι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και γενικά δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Με εξαίρεση, βέβαια, τη φάση όπου δέχτηκαν το γκολ σε μία γρήγορη αντεπίθεση του Αιγινιακού, όπου ουσιαστικά τους έπιασε στον… ύπνο. Στην επανάληψη στο γήπεδο μπήκε ο Παναιγιάλειος που είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που του έχουν επιτρέψει να κάνει την πολύ καλή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών. Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού έδειξαν διάθεση, πάθος, αποφασιστικότητα και βελτίωσαν αρκετά την κυκλοφορία της μπάλας, στο μέτρο του δυνατού όπου και τους το επέτρεψε ο κακός αγωνιστικός χώρος του σταδίου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν το σκορ κι αν οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αποφασίσει να έχουν παθητικό ρόλο για να κρατήσουν το βαθμό, με καθυστερήσεις και αντιποδόσφαιρο, θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην επίτευξη ενός ακόμη γκολ που θα τους έχριζε νικητές.

ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…
Στο πρώτο ημίχρονο και μετά από το πρώτο αναγνωριστικό 10λεπτο, ο Παναιγιάλειος απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και στο 22′ δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία, όταν την κεφαλιά του Κρητικού -μετά από σέντρα φάουλ του Μπούζα- μπλόκαρε εύκολα ο Τόλιος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (23′) η Αιγιώτικη ομάδα είχε πολύ καλή ευκαιρία να απειλήσει με αξιώσεις, όταν το σουτ του Γκούφα από πλεονεκτική θέση κόντραρε στους αμυντικούς και στην εξέλιξη της φάσης το γυριστό σουτ του Κρητικού -από το ύψος του πέναλτι- κόντραρε εκ νέου σε αντιπάλους και κατέληξε κόρνερ. Και ενώ η εικόνα του αγώνα έδειχνε τον Παναιγιάλειο να προσπαθεί να γίνει πιο απειλητικός, λίγο μετά το ημίωρο του αγώνα, είχαμε εξέλιξη κόντρα στην ροή του αγώνα. Στην πρώτη, ουσιαστικά, επιθετική της απόπειρα η ομάδα της Πιερίας κατάφερε σε μία γρήγορη αντεπίθεση να ανοίξει το σκορ και να παραβιαστεί για πρώτη φορά σε εντός έδρας παιχνίδι η «μελανόλευκη» εστία. Συγκεκριμένα ο Ζούρκος έβγαλε μία έξυπνη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Παναιγιάλειου με αποδέκτη τον Μπουρντουζάν (32′), ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου. Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους οι «μελανόλευκοι» προσπαθούσαν να «χειριστούν» το εις βάρος τους αποτέλεσμα και να δείξουν αντίδραση. Κάτι τέτοιο τελικά δεν το κατάφεραν και φυσιολογικά η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Αιγινιακό να είναι σε θέση… οδηγού (0-1).

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΓΙΑ… ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ
Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού μπήκαν στο γήπεδο, σαφώς αλλαγμένοι προς το καλύτερο. Εδειξαν από την αρχή παθιασμένοι και αποφασισμένοι να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση. Κάτι το οποίο τελικά το κατάφεραν με το ίδιο… νόμισμα, πραγματοποιώντας μία αντεπίθεση για… σεμινάριο. Ο Στρέζος τροφοδότησε με τα χέρια τον Ντέμο κι αυτός πάσαρε στον Τσιλιγκίρη που με μακρινή σέντρα ακριβείας βρήκε στην απέναντι πλευρά τον Σκαρτσίλα (53′), ο οποίος αφού τρίπλαρε τον Γιαζιτζόγλου με κοντινό διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου, φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι στα ίσα.

ΠΙΕΣΕ ΑΝΟΡΘΟΞΑ Ο ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ…
Μετά την ισοφάριση ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός, όμως ο ανορθόδοξος τρόπος που το επιχειρούσε δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 57′ το σουτ του Μπούζα -έξω από την περιοχή- πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το απευθείας πλασέ που επιχείρησε να κάνει ο «μελανόλευκος» σκόρερ (61′), μετά από σέντρα του Καζναφέρη. Ετσι το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τη λήξη του αγώνα, με τον Παναιγιάλειο ωστόσο να μην μπορεί να φτάσει στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ που θα του έδινε το δικαίωμα να πάρει μία ακόμα εντός έδρας νίκη και να προσθέσει δύο ακόμα βαθμούς στη συγκομιδή του. Το ματς ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν αριθμητικό μειονέκτημα, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τόλιο λόγω απώθησης αντιπάλου. Είναι γεγονός, πάντως, ότι ο τερματοφύλακας του Αιγινιακού ήταν προκλητικός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, στην προσπάθειά του να «ροκανίσει» το χρόνο όταν του δινόταν η ευκαιρία και ενώ θα έπρεπε ήδη να έχει αντικρίσει την κίτρινη κάρτα για επανειλημμένες και αδικαιολόγητες καθυστερήσεις, τελικά αποβλήθηκε για ανάρμοστη συμπεριφορά σε αντίπαλο.

Παναιγιάλειος: Στρέζος, Στίκας, Ντέμο (93′ Καζβιρόπουλος), Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας, Μωυσίδης, Γκούφας (68′ Ξόμπλιος), Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας, Κρητικός (85′ Βουτσιώτης).
Αιγινιακός: Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πασαλίδης, Λιόλιος, Πατράλης, Ζούρκος, Ζγκούρη (78′ Τσολακίδης), Μπουρντουζάν, Γκατσολάρι (91′ Καραγκιόζης), Σκραπάρας (68′ Ρανγκέλοβ).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης