Π.Γ.Σ.: Ο επιμένων νικά (1-0 την Καρδίτσα) και από… την άσπρη βούλα

Updated: Ιανουάριος 23, 2017

Αγωνιστική πειθαρχία, υπομονή και επιμονή είχε ζητήσει ο Δημήτρης Σπανός από τους παίκτες του, για το εντός έδρας παιχνίδι με την Αναγέννηση Καρδίτσας και οι παίκτες του ακολουθώντας κατά γράμμα τις εντολές του έφθασαν σε μία ακόμα εντός έδρας νίκη, 4η συνολικά στο Αίγιο για το φετινό πρωτάθλημα. «Χρυσός» σκόρερ για την Αιγιώτικη ομάδα ήταν ο Ηλίας Τσιλιγκίρης (82′), ο οποίος αυτή τη φορά αποδείχτηκε εύστοχος και από… την άσπρη βούλα. Μετά τη νέα τους επιτυχία, οι «μελανόλευκοι» έφθασαν τους 15 βαθμούς και στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.. Από την άλλη πλευρά οι «κιτρινόμαυροι», που έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα, γνώρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και έμειναν στους 9 βαθμούς με αποτέλεσμα να βρίσκονται πλέον σε δυσμενή βαθμολογική θέση (16η).

ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΑ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΑ» ΣΕΡΙ
Μετά την νέα εντός έδρας νίκη του ο νεανικός, ταλαντούχος και ελλιπής Παναιγιάλειος, παράλληλα με την κατάκτηση του «τρίποντου», κατάφερε να διατηρήσει και τα σερί που έχει δημιουργήσει στο φετινό «μαραθώνιο». Συγκεκριμένα η Αιγιώτικη ομάδα διατήρησε το μηδέν στην εστία της σε εντός έδρας παιχνίδια (6ο συνολικά) από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, κατέκτησε την 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη -σε ισάριθμα παιχνίδια- με τον Δημήτρη Σπανό στον πάγκο της και παράλληλα συνέχισε τη θετική συγκομιδή αποτελεσμάτων που είχε ξεκινήσει, μετά την επιβλητική εντός έδρας νίκη με τον Πανθρακικό (3-0) και την «μηδενική» εκτός έδρας ισοπαλία με την Σπάρτη, σε διάστημα επτά ημερών.

ΜΕΤΡΙΟ ΘΕΑΜΑ, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΑΣΕΙΣ…
Το θέαμα στο παιχνίδι ήταν αναμενόμενο ότι δεν θα ήταν πρώτης προτεραιότητας για καμία από τις δύο ομάδες. Ο Παναιγιάλειος, δίνοντας το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι σε διάστημα μίας βδομάδας και με δεδομένο ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα «φρεσκαρίσματος» της ομάδας, είχε θέσει ως πρωταρχικό στόχο την κατάκτηση της νίκης με όποιο τρόπο κι αν ήταν δυνατό αυτό να συμβεί. Μάλιστα, γνωρίζοντας ότι είχαν να αντιμετωπίσουν και μία ομάδα που έχει σφιχτή αμυντική λειτουργία και στοχεύει στο βαθμό της ισοπαλίας, ήξεραν ότι οι ευκαιρίες που θα έχουν δεν θα είναι πολλές. Κάτι το οποίο και έγινε, μιας και οι ευκαιρίες -εκατέρωθεν- σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ελάχιστες, με τον Παναιγιάλειο ωστόσο να έχει τον έλεγχο, να υπομένει, να επιμένει και τελικά να δικαιώνεται στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, φθάνοντας στην κατάκτηση της νίκης.

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΕ ΣΚΟΡ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ…
Στο πρώτο μέρος ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν με το… καλημέρα (1′) ο Κρητικός πήρε την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Ντέμο και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι, με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, κατάφεραν να… απαντήσουν στις ευκαιρίες όταν ο Μπλέντι τροφοδότησε με κεφαλιά τον Ντάνκουα μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως το πλασέ που επιχείρησε πιεζόμενος από δύο αμυντικούς ήταν αδύναμο, δίνοντας τη δυνατότητα στον Στρέζο να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Με τις παραπάνω ευκαιρίες να είναι οι μοναδικές αξιόλογες του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα «ισόπαλες» σε σκορ και φάσεις, με τον Παναιγιάλειο ωστόσο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι στο 30′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχε με σουτ ο Κρητικός, προκαλώντας τις αντιδράσεις της Αιγιώτικης ομάδας και της εξέδρας.

ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΙ «ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟΙ», ΓΚΟΛ ΟΙ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ»
Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον Παναιγιάλειο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή για να φτάσει στο γκολ και την Αναγέννηση να αμύνεται και να ευελπιστεί σε κάποια αξιόλογη αντεπίθεση.
Στο 57′ το σουτ του Κρητικού μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος, όπως και το φάουλ του Μπούζα τέσσερα λεπτά αργότερα (61′). Την πρώτη καλή ευκαιρία της επανάληψης, ωστόσο, την είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 70′, όταν ο αμαρκάριστος Τζέκος από πλεονεκτική θέση έπιασε δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα (80′), όμως, ο Παναιγιάλειος δημιούργησε τη φάση που έκρινε το παιχνίδι και η οποία ήταν απόρροια της αλλαγής των δύο άκρων που έκανε ο Σπανός φέρνοντας τον Σκαρτσίλα αριστερά και περνώντας τον Τσιλιγκίρη δεξιά. Ο Σκαρτσίλας με σέντρα από αριστερά βρήκε τον Τσιλιγκίρη μέσα στην περιοχή -πλάγια και δεξιά- όπου ο Μπιτέλης στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον «μελανόλευκο» επιθετικό βρήκε τη μπάλα με το χέρι, «υποχρεώνοντας» τον δεύτερο βοηθό και το διαιτητή να σημειώσουν ταυτόχρονα την εσχάτη των ποινών υπέρ του Παναιγιάλειου. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιλιγκίρης (82′) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (1-0) που έδινε το δικαίωμα στον Παναιγιάλειο να προσθέσει τρεις ακόμα βαθμούς στο… σακούλι και να δώσει το έναυσμα στην κερκίδα για νέα πανηγύρια νίκης. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη φάση του πέναλτι ο Μπιτέλης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (πρώτη στο 55′), με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες.

Παναιγιάλειος: Στρέζος, Στίκας, Ντέμο, Ρότα, Καζναφέρης, Μπούζας, Μωυσίδης, Κατίδης (46′ Ξόμπλιος), Τσιλιγκίρης (84′ Κοντοές), Σκαρτσίλας, Κρητικός (79′ Καζβιρόπουλος).
Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Καραγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα (86′ Ξέρρας), Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα, Υφαντής (75′ Boυκομάνοβιτς), Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι (64′ Tσιλούλης).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης