Γ’ Ημίχρονο: Πανσερραϊκός-Παναιγιάλειος (Δηλώσεις Προπονητών)

Updated: Δεκέμβριος 12, 2016

——————————————————————
Πηγή: serressports.gr
Ικανοποιημένος από το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και την βαθμολογική άνοδο της ομάδας του, εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Πανσερραϊκού Παναγιώτης Διλμπέρης, ο οποίος υποστήριξε ότι για να έρθουν τα τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά και η ανατροπή του ματς, χρειάστηκε και η …άνωθεν βοήθεια. Από την άλλη πλευρά, στην έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης της ομάδας του στα τελευταία λεπτά, έμεινε ο τεχνικός του Παναιγιάλειου Λεωνίδας Βόκολος, ο οποίος πάντως τόνισε ότι έγινε ένα χορταστικό από άποψη γκολ, παιχνίδι

Αναλυτικά οι δύο προπονητές δήλωσαν:

Π. ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ  (Προπονητής Πανσερραϊκού):
«Αυτό το ματς ήταν μια διαφήμιση για το ποδόσφαιρο και πόσο μάλλον όταν αυτή η κατηγορία έχει ανάγκη προβολής, νομίζω ότι τέτοια παιχνίδια προς αυτή την κατεύθυνση βοηθούν. Από εκεί και πέρα, μέχρι το σημείο που δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ, ο Παναιγιάλειος ήταν καλύτερος από εμάς, είχε καλύτερη κυκλοφορία, ήταν πιο συμπαγής, είχε κερδίσει όλες τις μονομαχίες με αποτέλεσμα εμείς έχοντας νευρικότητα στο παιχνίδι μας να μην μπορούμε να βγάλουμε όλα αυτά που δουλέψαμε μέσα στην εβδομάδα. Από εκεί και πέρα τα παιδιά τα οποίο μπήκαν στο ματς, έδωσαν άλλον αέρα στην ομάδα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση αλλά και στη δημιουργία του αγώνα και έτσι ήρθε μια νίκη η οποία μόνο με… ευλογία Θεού μπορούσε να έρθει όταν μέσα σε δέκα λεπτά πετυχαίνεις τρία τέρματα. Την αξίζουν αυτά τα παιδιά γιατί κάνουν μια τεράστια προσπάθεια και όποιος από την αρχή μιλούσε για μια εύκολη νίκη ήταν πολύ γελασμένος. Η πιο μεγάλη ανάγκη όμως είναι να γεμίσει αυτό το γήπεδο με κόσμο, δεν έχει άλλη δύναμη ο Πανσερραϊκός πέρα από τον κόσμο του».

Λ. ΒΟΚΟΛΟΣ (Προπονητής Παναιγιαλείου):
«Εγινε ένα χορταστικό παιχνίδι. Εμείς χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας στο τέλος, μας πίεσε περισσότερο ο Πανσερραϊκός μετά το 1-2, έπαιξε με δύο φορ, εμείς προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι και δυστυχώς φύγαμε με την ήττα. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να μένουμε σε ένα παιχνίδι είτε κερδίσουμε είτε χάσουμε, προχωράμε και συγχαρητήρια στον Πανσερραϊκό για τη νίκη του και να του ευχηθώ καλή συνέχεια».