Β’ Κατηγορία: Φοίνικας Σαλμενίκου-Ψηλαλώνια 2-0

Updated: Δεκέμβριος 6, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Θοδωρής Σκούντζος
Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β’ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας φιγουράρει πλέον ο Φοίνικας Σαλμενίκου, ο οποίος κέρδισε με 2-0 στις Καμάρες τα Ψηλαλώνια και δέχθηκε μετά χαράς τη νίκη «δώρο» του Αστέρα Τέμενης επί του Ψαθοπύργου.
Ετσι, η ομάδα του Αποστόλη Δρακόπουλου κατέγραψε την 5η συνεχόμενη νίκη της και θα πάει με …φουλ ψυχολογία το ερχόμενο Σάββατο στα Καλάβρυτα για ένα ακόμα ντέρμπι.
Αγωνιστικά ο Φοίνικας Σαλμενίκου ήταν πιο κινητικός και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, καταφέρνοντας να σκοράρει σε δύο απ’ αυτές. Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ (1-0) μόλις στο 6’ με δεύτερη προσπάθεια σε σουτ του Χάρη Ραμπαβίλα, καθώς το πρώτο του απόκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας Βουκελάτος. Στη συνέχεια ακολούθησαν καλές στιγμές με τους Κατσαούνη, Κουνάβη και Χ. Ραμπαβίλα, που αυτή την φορά όμως δεν είχαν βρήκαν τον επιθυμητό στόχο, ενώ από την πλευρά τους τα Ψηλαλώνια είχαν δύο φάσεις με τον Βουρλούμη, ενώ διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι, όταν σε κόρνερ του Καλογερόπουλου η μπάκα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου.
Στην επανάληψη, ο Φοίνικας Σαλμενίκου ήταν καλύτερος και αναζήτησε ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο 55’ σε σουτ του Μάνε, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και ο Βουκελάτος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 57’ σε σουτ του Χ. Ραμπαβίλα από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε πάνω την αντίπαλη εστία. Στο 66’ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μάνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, ωστόσο το αριθμητικό μειονέκτημα δεν φάνηκε ιδιαίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ετσι, η ομάδα του Αποστόλη Δρακόπουλου κέρδισε πέναλτι στο 73’ σε μαρκάρισμα του Παναγιωτόπουλου πάνω στον Χ. Ραμπαβίλα, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει και την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, αλλά ο Βουκελάτος απόκρουσε σωτήρια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Ψηλαλώνια προσπάθησαν για την ισοφάριση και απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία στο 87’, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Καλογερόπουλος έφυγε ελάχιστα άουτ από την συμβολή των δοκών. Και το τελικό σκορ (2-0) υπέρ του Φοίνικα Σαλμενίκου διαμορφώθηκε στο 91’, όταν σε μπαλιά «διαβήτη» του Σερβέ ο Χάρης Ραμπαβίλας με σουτ σκόραρε ξανά για την ομάδα του.
Φοίνικας Σαλμενίκου: Μπούνιας, Χ. Ραμπαβίλας, Α. Ραμπαβίλας, Τσαμτσούρης, Χριστοδουλόπουλος, Ντολάνι, Μπουλούμπασης, Κατσαούνης (85’ Σερβές), Κουνάβης (63’ Χριστόπουλος), Μάνε, Καραμάνος (79’ Σταματόπουλος).
Ψηλαλώνια: Βουκελάτος, Βαρθαλάμης, Αποστολόπουλος (85’ Παμβουξόγλου), Σπυρόπουλος (62’ Κουτσούκος), Παναγιωτόπουλος, Πούλος (7’ λ.τ. Κούτρας), Γεωργούσης, Λίβανος, Ν. Διαμαντόπουλος, Βουρλούμης, Καλογερόπουλος.