Β’ Κατηγορία: Αστέρας Τέμενης-Ψαθόπυργος 3-0

Updated: Δεκέμβριος 6, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Θοδωρής Σκούντζος
Μία ακόμα πολύτιμη νίκη πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Αστέρας Τέμενης, καθώς επικράτησε στο γήπεδό του με 3-0 του Ψαθόπυργου, τον οποίο ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στο Πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας (Β’ Ομιλος). Παράλληλα η ομάδα του Αντώνη Μπάλα έφθασε τις 6 νίκες και διατήρησε αλώβητη την έδρα του (4 νίκες και 2 ισοπαλίες), μειώνοντας την διαφορά της από την κορυφή στους 4 βαθμούς και από την 2η θέση στους 3 βαθμούς.
Στο αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι με τον Βασίλη Φίλιππα στον πάγκο τους ξεκίνησαν …ορεξάτοι, όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Φράγκο στο 8’ και τον Μπάρδη στο 19’. Από εκεί και μετά ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και αφού απείλησε με ένα σουτ του Θεοφανόπουλου στο 27’ που πέρασε λίγο άουτ, στο 42’ βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με κεφαλιά του Δημήτρη Καλαμαρά, έπειτα από σέντρα του Θεοφανόπουλου από δεξιά. Το 1-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν και ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει της επανάληψης.
Ετσι, στο β’ ημίχρονο οι Τεμεναίοι πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα και «σφράγισαν» με τον καλύτερο τρόπο την επιτυχία τους. Ειδικότερα, στο 67’ σε σέντρα σουτ του Καυγά από δεξιά, ο τερματοφύλακας του Ψαθόπυργου Καραλής μπλόκαρε την μπάλα, όμως σύμφωνα και με τον επόπτη η μπάλα είχε περάσει την γραμμή. Βέβαια, η φάση αυτή σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους φιλοξενούμενους, όμως το 2-0 ήταν γεγονός. Και στο 83’ ο θρίαμβος του Αστέρα ολοκληρώθηκε, όταν σε αντεπίθεση ο Βασίλης Βλάχος νίκησε τον Καραλή και διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι νωρίτερα, στο 71’, ο Ψαθόπυργος είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ όταν σε μπαλιά του Π. Παπαδόπουλου, ο Φράγκο βγήκε απέναντι στον Μαυρούλια και ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε σωτήρια «όχι».
Αστέρας Τέμενης: Μαυρούλιας, Δορλής, Παπαχριστόπουλος, Φάκος, Οικονομόπουλος, Καυγάς (85’ Θεοδωρόπουλος), Θεοφανόπουλος, Ν. Βλάχος, Β. Βλάχος, Δημ. Καλαμαράς, Δαλιάνης (69’ Παπαδόπουλος).
Ψαθόπυργος: Καραλής, Μπουρνάκας, Γογγολίδης (67’ Καραμπούλας), Στούπας, Παναγόπουλος, Ν. Παπαδόπουλος (55’ Γεράνιος), Αντωνόπουλος, Μόρισον (48’ Π. Παπαδόπουλος), Μπάρδης, Δημόπουλος, Φράγκος.