Π.Γ.Σ.: «Σεφτέ» νικών (1-0 τον Αγροτικό) με γκολάρα Ξόμπλιου…

Updated: Δεκέμβριος 5, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης
Μετά από δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες, οι οποίες συνοδεύτηκαν με μέτριες εμφανίσεις και βγάζοντας τα αγωνιστικά… γούστα που μπορούν, οι «μελανόλευκοι» επικράτησαν 1-0 του -μέχρι σήμερα αήττητου και εκ των πρωτοπόρων της Football League- Αγροτικού Αστέρα σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα: συνεχής βροχόπτωση, βαρύ αγωνιστικό χώρο, αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, γκολάρα, μία αποβολή και ιδανικό φινάλε για τους γηπεδούχους.  Το «χρυσό» γκολ του παιχνιδιού επιτεύχθηκε μετά τη συνεργασία των δύο πρώτων αλλαγών του Λεωνίδα Βόκολου. Ο Γιάννης Μπουρλάκης έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Παναγιώτης Ξόμπλιος (84′) με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό νικηφόρο σκορ υπέρ της Αιγιώτικης ομάδας.

ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ
Η σημερινή αποστολή του Παναιγιάλειου, αναμφισβήτητα, ήταν πολύ δύσκολη. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, προερχόμενη από δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες, ήθελε πάση θυσία να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και να… σπάσει το ρόδι κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα, που αποτελούσε την ευχάριστη έκπληξη της κατηγορίας έχοντας μέχρι σήμερα πετύχει το απόλυτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.
Ομως αποδείχθηκε, για μία ακόμα φορά, ότι στο ποδόσφαιρο την νίκη την κατακτά αυτός που πραγματικά την θέλει πιο πολύ. Οι «μελανόλευκοι» παίζοντας παθιασμένα και πειθαρχημένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έδειξαν ότι ήθελαν τους βαθμούς της νίκης και το απέδειξαν στα τελευταία λεπτά. Δείχνοντας την απαραίτητη υπομονή, κάνοντας τη σωστή διαχείριση στο δύσκολο αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο τις «βοήθειες» από τον πάγκο, έστειλαν τη μπάλα στο… πλεχτό και πέτυχαν το στόχο της κατάκτησης της νίκης. Παράλληλα, με τη σημερινή τους νίκη, ο Λεωνίδας Βόκολος και οι παίκτες του έδειξαν ότι αυτή η ομάδα με τις απαραίτητες κινήσεις ενίσχυσης που δεδομένα χρειάζεται να κάνει, μπορεί αφενός να ικανοποιήσει τους απαιτητικούς φιλάθλους της Αιγιώτικης ομάδας, υποχρεώνοντας τους να σταθούν στο βαθμό που πρέπει στο πλευρό τους και αφετέρου να κερδίσει επάξια τον απόλυτο σεβασμό των αντιπάλων τους.

«ΓΥΑΛΙΖΕ» …ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥΣ
Ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και θα μπορούσε από πολύ νωρίς να είχε βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Μόλις στο 5′ ο Κατίδης έβγαλε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, όμως το πλασέ που επιχείρησε ο Τσιλιγκίρης κατέληξε ψηλά άουτ και δύο λεπτά αργότερα (7) ο Σκαρτσίλας μετά από προσωπική ενέργεια επιχείρησε σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με τον Γιακουμή να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού (15΄), οι «μελανόλευκοι» επιχείρησαν με αντεπίθεση να γίνουν απειλητικοί, η μπάλα έφτασε στον Κατίδη όμως το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε κόρνερ. Κάπου εκεί και συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και κερδίζοντας λίγα μέτρα στο γήπεδο προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί. Στο 21′ ο Τάι επιχείρησε μακρινό σουτ, με τον Στρέζο να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα με  απευθείας χτύπημα φάουλ υποχρέωσε τον «μελανόλευκο» πορτιέρο να διώξει θεαματικά σε κόρνερ. Ενδιάμεσα, βέβαια, ο Αγροτικός Αστέρας είχε ίσως και την πιο κλασσική ευκαιρία του όταν ο Αργυρίου με σέντρα από δεξιά βρήκε τον Δεινόπαπα (24′) που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.
Μετά το πρώτο ημίωρο, ο Παναιγιάλειος, ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και στο 31ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος. Οι Κρητικός και Κατίδης πίεσαν τους φιλοξενούμενους αμυντικούς και κέρδισαν τη μπάλα, όμως το πλασέ που επιχείρησε από ευνοϊκή θέση ο Κατίδης ήταν αδύναμο και βιαστικό, με αποτέλεσμα ο Γιακουμής να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Ετσι η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, χωρίς τέρματα και ουσιαστικά τον Παναιγιάλειο να αισθάνεται αδικημένος από το σκορ.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΜΕΤΡΗΣΕ ΜΟΝΟ Η ΜΙΑ
Στην επανάληψη οι ευκαιρίες και το θέαμα, δεν υπήρχαν στο γήπεδο. Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, η δεδομένη κούραση όλων των ποδοσφαιριστών και το αίσθημα της αυτοπροστασίας δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές, όπως στο πρώτο 45λεπτο. Ο Λεωνίδας Βόκολος, ωστόσο, προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του κάνοντας τις απαραίτητες διορθωτικές και «φρέσκιες» κινήσεις ενίσχυσης. Ετσι ρίχνοντας στο γήπεδο τους Μπουρλάκη (64′) και Ξόμπλιο (78′) -αντί των Μπούζα και Τσιλιγκίρη- ανανέωσε την επιθετική του λειτουργία και τελικά πέτυχε το στόχο του. Ο νεαρός φορ προειδοποίησε την αντίπαλη άμυνα αμέσως μετά την είσοδό του, όταν του ακυρώθηκε γκολ (79΄) ως οφσάιντ μετά από ελεγχόμενη υπόδειξη του πρώτου βοηθού διαιτητή και τελικά πέντε λεπτά αργότερα έδωσε τα… διαπιστευτήριά του. Ο Μπουρλάκης σέντραρε από αριστερά και ο νεαρός επιθετικός με θαυμάσια γυριστή κεφαλιά (84′) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Γιακουμή διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 υπέρ του Παναιγιάλειου.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αγροτικός Αστέρας τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τάι, ο οποίος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χτύπημα στον Μωυσίδη.

Παναιγιάλειος: Στρέζος, Σανδραβέλης, Ρότα, Βλάχος, Ντέμο, Καζναφέρης, Μπούζας (64′ Μπουρλάκης), Κατίδης, Σκαρτσίλας, Τσιλιγκίρης (78′ Ξόμπλιος), Κρητικός (90′ Μωυσίδης).
Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Αργυρίου, Βαφέας, Ουνγιαλίδης, Κουκόλης, Τάι, Τεγούσης (86′ Τριανταφυλλάκος), Χατζής (89′ Γκέσιος), Δεινόπαπας (82′ Πάλλας), Φελίπε, Πάτο.