Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Το pre-game της 9ης αγωνιστικής

By
Updated: Δεκέμβριος 4, 2016

——————————————————————
Συντάκτης: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
——————————————————————
Δύο δύσκολες υψίστης βαθμολογικής σημασίας έχουν σήμερα να φέρουν σε πέρας οι εκπρόσωποι της Αιγιάλειας στην 9η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.
Ειδικότερα, η Ακράτα μετά το ρεπό της αλλά και την αγωνιστική επιστροφή του Αλ. Σαρίκα στις υποχρεώσεις της ομάδας θα αντιμετωπίσει στην Πάτρα τον φορμαρισμένο Γλαύκο, την ίδια ώρα που ο Κεραυνός θα φιλοξενεί στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου τον Ικαρο Καλλιθέας που έχει τον ίδιο στόχο (παραμονή) με τους «κυανοκίτρινους».
Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της ημέρας ο Εσπερος Α.Ο.Π.Α. θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πορφύρα και θέλει μόνο τη νίκη, η Κόρινθος θα υποδεχθεί την Ενωση Ιλίου σ’ ένα από τα πιο σημαντικά ματς, ενώ στην Πετρούπολη ο τοπικό Αρης θα φιλοξενήσει την Πεύκη στο ντέρμπι της …ουράς. Ακόμα, αύριο Δευτέρα η Καλαμάτα θα παίξει με την Ερμιόνη, ενώ η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Τρίτη (6/12) με το Αθηναϊκό ντέρμπι κορυφής μεταξύ της Δάφνης Δαφνίου και του Ικαρου Ν. Σμύρνης…

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

ΓΛΑΥΚΟΣ-ΑΚΡΑΤΑ
♦ Ημερομηνία: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: Γλαύκου
♦ Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Σκαλτσής

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
♦ Ημερομηνία: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: Αιγίου
♦ Διαιτητές: Ρίζος-Ντάνος

ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α.
♦ Ημερομηνία: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: «Παναγιώτης Σαλπέας»
♦ Διαιτητές: Μαντήλας-Ζιώγας

ΚΟΡΙΝΘΟΣ-ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
♦ Ημερομηνία: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: Κορίνθου
♦ Διαιτητές: Ξάνθος-Μαγκαφάς

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΠΕΥΚΗ
♦ Ημερομηνία: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: Πετρούπολης
♦ Διαιτητές: Τσάτσης-Λαζαρίδης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΕΡΜΙΟΝΗ
♦ Ημερομηνία: Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: Τέντας
♦ Διαιτητές: Καρπάνος-Καββαδάς

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ-ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
♦ Ημερομηνία: Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016
♦ Ωρα: 17.00
♦ Κλειστό: 1ο Χαϊδαρίου
♦ Διαιτητές: Μπούκας-Ορφανός Εμ.

Η βαθμολογία (Σε 8 αγώνες):

Θ.           Ομάδα Βαθμοί Πόντοι Ν-Η
1. * Δάφνη Δαφνίου     15 664-573 7-1
2. * Εσπερος Α.Ο.Π.Α.     14 560-526 6-2
3. * Γλαύκος     13 582-525 5-3
4. Ικαρος Ν. Σμύρνης     13 499-446 6-1
5. * Αχαγιά ’82     12 542-557 4-4
6. * Καλαμάτα     12 516-509 4-4
7. Κόρινθος     12 504-480 5-2
8. Ενωση Ιλίου     12 509-472 5-2
9. Ακράτα     11 497-483 4-3
10. Πορφύρας     11 481-484 4-3
11. * Ικαρος Καλλιθέας     10 489-554 2-6
12. Κεραυνός Αιγίου      9 476-505 2-5
13. Ερμιόνη      8 445-525 1-6
14. Αρης Πετρούπολης      8 483-509 1-6
15. * Πεύκη      8 571-670 0-8
* Δεν έχουν κάνει ρεπό στον α’ γύρο.

 

error: Content is protected !!