Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής

By
Updated: Οκτώβριος 23, 2016

——————————————————————
Συντάκτης: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
——————————————————————
Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε απόψε η 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ. Οσο αναφορά τους δύο εκπροσώπους της Αιγιάλειας, η Ακράτα απέδωσε όμορφο μπάσκετ και κατέκτησε εύκολα (με σκορ 91-68) το δεύτερο ροζ φύλλο της απέναντι στον Ικαρο Καλλιθέας, ενώ ο Κεραυνός Αιγίου αν και βρισκόταν διαρκώς πίσω στο σκορ, το πάλεψε στην Κόρινθο αλλά τελικά γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του (με σκορ 67-62).
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, ο Εσπερος Α.Ο.Π.Α. πέρασε διά πυρός και σιδήρου (70-72) από την έδρα του Γλαύκου, την ίδια ώρα που η Αχαγιά ‘82 πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έτος έδρας νίκη (66-74) στην Καλαμάτα. Ακόμα, η Δάφνη Δαφνίου είχε εύκολο απόγευμα (83-69) απέναντι στον Πορφύρα, ο Ικαρος Νέας Σμύρνης αναδείχθηκε νικητής (72-51) στο ντέρμπι με την Ενωση Ιλίου, ενώ η Ερμιόνη κατάφερε να …λυγίσει την Πεύκη στην παράταση (83-77). Τέλος, σημειώνεται ότι ρεπό για την αγωνιστική έκανε ο Αρης Πετρούπολης.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
♦ Ακράτα-Ικαρος Καλλιθέας: 91-68
♦ Κόρινθος-Κεραυνός Αιγίου: 67-62
♦ Γλαύκος-Εσπερος Α.Ο.Π.Α.: 70-72
♦ Καλαμάτα-Αχαγιά ’82: 66-74
♦ Δάφνη Δαφνίου-Πορφύρας: 83-69
♦ Ικαρος Ν. Σμύρνης-Ενωση Ιλίου: 72-51
♦ Ερμιόνη-Πεύκη: 83-77 παρ. (69-69 κ.α.)
Ρεπό: Αρης Πετρούπολης

Η βαθμολογία (Σε 3 αγώνες):

Θ.            Ομάδα Βαθμοί  Πόντοι Ν-Η
1. Δάφνη Δαφνίου      6 252-216 3-0
2. Ικαρος Ν. Σμύρνης      6 214-179 3-0
3. Ακράτα      5 225-203 2-1
4. Αχαγιά ’82      5 198-187 2-1
5. * Κόρινθος      4 148-131 2-0
6. * Εσπερος Α.Ο.Π.Α.      4 150-145 2-0
7. Γλαύκος      4 207-209 1-2
8. Καλαμάτα      4 184-186 1-2
9. Ικαρος Καλλιθέας      4 186-204 1-2
10. Πορφύρας      4 197-215 1-2
11. * Ενωση Ιλίου      3 140-142 1-1
12. * Ερμιόνη      3 138-141 1-1
13. Κεραυνός Αιγίου      3 194-217 0-3
14. Πεύκη      3 221-256 0-3
15. * Αρης Πετρούπολης      2 138-161 0-2
* Εχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (30/10):
♦ Πεύκη-Ακράτα
♦ Κεραυνός Αιγίου-Αρης Πετρούπολης
♦ Αχαγιά ’82-Δάφνη Δαφνίου
♦ Εσπερος Α.Ο.Π.Α.-Καλαμάτα
♦ Ικαρος Καλλιθέας-Γλαύκος
♦ Πορφύρας-Κόρινθος
♦ Ενωση Ιλίου-Ερμιόνη
♦ Ρεπό: Ικαρος Ν. Σμύρνης

error: Content is protected !!