Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Καλαμάτα-Κεραυνός Αιγίου 61-54

Updated: Οκτώβριος 12, 2016

——————————————————————
Με πρόσωπο «έκπληξη» στην σύνθεσή του τον εμπειρότατο σέντερ Βαγγέλη Σκλάβο (!) ο Κεραυνός Αιγίου αγωνίστηκε την Κυριακή στο κλειστό της Τέντας απέναντι στην Καλαμάτα, ωστόσο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής, γνωρίζοντας την ήττα με 61-54.
Το Αιγιώτικο «συγκρότημα» είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 0-8 και πεντάλεπτο και με 5-15 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο, η επιστροφή στο παρκέ για την δεύτερη περίοδο ήταν πολύ διαφορετική και αυτό διότι οι Καλαματιανοί βελτίωσαν την άμυνά τους και με σαφώς πιο αποτελεσματική επίθεση όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 29-24 στο ημίχρονο, έπειτα από ένα επιμέρους σκορ 24-9, με πρωταγωνιστές τους Μπάκα και Σκοπέτο.
Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες προσπάθησαν -κυρίως- μέσω των παικτών προσωπικοτήτων να πάρουν τα ηνία. Στο ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου ο Φωτίου με σημαντική προσφορά ήταν καθοριστικός ώστε ο Κεραυνός Αιγίου με ένα σερί 10-0 να ανακτήσει το προβάδισμα στο 24’ (29-34), όμως η Καλαμάτα είχε απάντηση και με αντεπίθεση (15-6) πέρασε μπροστά στο 30’ (44-40). Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη έβγαλε σημάδια κούρασης, ενώ διατυπώνει και έντονα παράπονα για την διαιτησία του κ. Καλαϊτζάκη. Πάντως, στο 36’ πέρασε μπροστά στο σκορ (49-50) με τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι γηπεδούχοι με τους Μπάκα και Δελή πήραν διαφορά 6 πόντων (57-51) και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη. Το τελικό σκορ που καταγράφθηκε ήταν 61-54.
Τα δεκάλεπτα: 5-15, 29-24 ημ., 44-40, 61-54 τελικό.
Καλάμάτα: (Θ. Γιαννακόπουλος), Μπάκας 15, Τσικούρης 9 (1), Μαγιντόμπε 3 (1), Λουρμπέας 2, Δελής 10, Σκοπέτος 11 (3), Γεωργανάς 6, Κουτίβας 5, Σπηλιώτης, Δρακόπουλος.
Κεραυνός Αιγίου: (Ν. Καραγιάννης), Στογιάνοβιτς 6, Δούρος, Κουκουλομζάτης, Καντάς, Φωτίου 19 (2), Ζυγάς, Σούλης, Σκλάβος 11 (1), Κόλλιας, Σκόνδρας, Καραγιάννης 8.