Παιδικό ΕΣΚΑ-Η: Κεραυνός Αιγίου-Ε.Α. Παραλίας 41-43

Updated: Σεπτέμβριος 28, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
Στις λεπτομέρειες -όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στο τέλος- χάθηκε η νίκη για την παιδική ομάδα το Κεραυνού Αιγίου, στην 1η αγωνιστική του αντίστοιχου Πρωταθλήματος, καθώς η Ε.Α. Παραλίας επικράτησε με σκορ 43-41.
Το κακό και νευρικό πρώτο ημίχρονο για τον Κεραυνό έφερε την ομάδα να υπολείπεται 16 πόντους στην ανάπαυλα (16-32) και μετά να …τρέχει να μαζέψει την διαφορά.  Στην επανάληψη η εικόνα των Αιγιωτών ήταν αισθητά βελτιωμένη και αφού μείωσαν στους 8 πόντους (29-37) στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσαν για την ανατροπή. Ετσι, λίγα δεύτερα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 38-40 οι παίκτες του Νίκου Αρβανίτη αστόχησαν σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για να γυρίσει το ματς, με την Παραλία να είναι ψύχραιμη και να μπαίνει με το …δεξί στη σεζόν (41-43).
Σημειώνεται, ότι πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Βανδώρος της Ε.Α. Παραλίας με 20 πόντους, ενώ από τον Κεραυνό ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος (12 π.) και Αγγελόπουλος (10 π.).
Τα δεκάλεπτα: 9-15, 16-32 ημ., 29-37, 41-43 τελικό.
Κεραυνός Αιγίου: Γκουρβέλος 1, Νταβαντζής 5 (1), Αγγελόπουλος 10, Σταματόπουλος, Μπλιάγκας, Γιαννόπουλος 12, Σταματίου, Θεοδωρόπουλος, Παρίσης 9 (1), Μουρίκης 4, Πάσχος.
Ε.Α. Παραλίας: Αθανασόπουλος 5 (1), Βανδώρος 20 (1), Διαμαντόπουλος 2, Κολλύρος 7 (1), Μαλτής 1, Τσάκωνας 8.