Α1 Χάντμπολ Ανδρών: Σεριφάτο Αιγίου-Πυλαία 20-24

Updated: Σεπτέμβριος 24, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
Με το …αριστερό μπήκε στην Α1 Εθνική Χάντμπολ Ανδρών το Σεριφάτο, αφού ηττήθηκε με 24-20 στο κλειστό του Αιγίου από την Πυλαία, παρουσία 400 και πλέον φιλάθλων.
Η Αιγιώτικη ομάδα, που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Στόσιτς και Τσεύλικο, είχε αρκετό άγχος στο ξεκίνημα και αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία, δίνοντας το δικαίωμα στους Μακεδόνες να προηγηθούν γρήγορα με 0-4 στο δεκάλεπτο και να ελέγξουν πλήρως τη ροή του ματς, έχοντας παγιώσει μια διαφορά 3-4 τερμάτων. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 8-13.
Στην επανάληψη, το Σεριφάτο βελτίωσε την άμυνά του, δεν είχε όμως υπομονή και καλές επιλογές στην επίθεση. Σ’ αυτό προστίθεται και το γεγονός ότι η ομάδα του Κώστα Χατζηκωνσταντίνου βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, είχε τρία χαμένα πέναλτι, δύο δοκάρια και δύο άστοχα σουτ σε κενή εστία… Παρ’ όλα αυτά, μ’ ένα σερί 4-0 μείωσε την διαφορά στα τρία γκολ (17-20) στο 54’, αλλά και πάλι δεν είχε το κάτι παραπάνω για να κάνει την ανατροπή.
Σημειώνεται, ότι πρώτος σκόρερ για το Σεριφάτο ήταν ο Στούμπης με 6 τέρματα, ενώ από την πλευρά της Πυλαίας ξεχώρισε ο Καλόμοιρος με 5 γκολ.
Τα δεκάλεπτα: 0-4, 4-9, 8-13 ημ., 10-16, 15-20, 20-24 τελικό.
Σεριφάτο: (Κ. Χατζηκωνσταντίνου), Νομικός 2, Φάμπατς 3, Μούγιτς 4, Στούμπης 6, Ξηρός, Μανούσος, Αναγνώστου, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Στόσιτς, Μπεκιάρης, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 4, Γιούπης, Βασιλειάδης 1.
Πυλαία: (Π. Γούσιος), Κίτσος, Βραχιολίδης 1, Αμανατίδης 2, Σπυρόπουλος 1, Κατσαρός, Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Χ. 3, Παπαδόπουλος Π. 1, Ζαφείρης 2, Σεβαστίδης 4, Τσαβδάρης 1, Αλμπάνης, Κουκμίσης, Καλόμοιρος 5, Ξυνιάς, Αλατσατιάνος 4.