Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Η ταυτότητα της 23ης αγωνιστικής

By
Updated: Απρίλιος 4, 2016

——————————————————————
Συντάκτης: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
——————————————————————
Από τους τρεις εκπροσώπους της ΕΣΚΑ-Η στο Πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, μόνο η Ακράτα κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο, αφού πέρασε νικηφόρα (51-64) από το Ναύπλιο και τον τοπικό Οίακα. Αντίθετα, ο Κεραυνός γνώρισε απρόσμενη ήττα (54-63) στο Αίγιο από την ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας, ενώ ο Γλαύκος ηττήθηκε (90-74) εκτός έδρας «φυσιολογικά» από τον Μανδραϊκό.
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής, ο Απόλλωνας Σμύρνης είναι και μαθηματικά Πρωταθλητής καθώς νίκησε (56-54) τον Πόλις Καλλιθέας, ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε το πάνω χέρι στην διεκδίκηση της 3ης θέσης κερδίζοντας (70-74) στην Κόρινθο τον Παλαίμονα, ενώ η Νέα Ιωνία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες (79-64) απέναντι στον υποβιβασμένο Σπαρτιατικό. Τέλος, σημειώνεται ότι η αναμέτρηση του Ικαρου Καλλιθέας με την Πεντέλη μετατέθηκε για τις 13 Απριλίου.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:
♦ Οίακας Ναυπλίου-Ακράτα: 51-64
♦ Κεραυνός Αιγίου-ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας: 54-63
♦ Μανδραϊκός-Γλαύκος: 90-74
♦ Απόλλων Σμύρνης-Πόλις Καλλιθέας: 56-54
♦ Παλαίμων Κορίνθου-Χαρίλαος Τρικούπης: 70-74
♦ Νέα Ιωνία-Σπαρτιατικός: 79-64
♦ Ικαρος Καλλιθέας-Πεντέλη: 13/4

Η βαθμολογία (Σε 23 αγώνες):

Θ.           Ομάδα Βαθμοί   Πόντοι Ν-Η
1. Απόλλων Σμύρνης     44 1644-1407 21-2
2. Μανδραϊκός     41 1693-1481 18-5
3. Χαρίλαος Τρικούπης     38 1649-1485 15-8
4. Παλαίμων Κορίνθου     37 1553-1428 14-9
5. Πόλις Καλλιθέας     36 1597-1566 13-10
6. Ακράτα     36 1537-1633 13-10
7. * Πεντέλη     35 1581-1458 13-9
8. Κεραυνός Αιγίου     35 1543-1519 12-11
9. ** Ικαρος Καλλιθέας     31 1529-1556 10-11
10. * Γλαύκος     31 1443-1516 9-13
11. Νέα Ιωνία     31 1610-1697 8-15
12. ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας     31 1537-1594 8-15
13. Σπαρτιατικός     26 1379-1692 3-20
14. Οίακας Ναυπλίου     25 1383-1646 2-21

Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
10/4, 17.00: Ακράτα-Κεραυνός Αιγίου
10/4, 17.00:
Γλαύκος-Παλαίμων Κορίνθου
10/4, 17.00: Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Σμύρνης
10/4, 17.00: Πεντέλη-Μανδραϊκός
10/4, 17.00: ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας-Νέα Ιωνία
10/4, 17.00: Σπαρτιατικός-Ικαρος Καλλιθέας
10/4, 17.00: Πόλις Καλλιθέας-Οίακας Ναυπλίου

error: Content is protected !!