Α2 Χάντμπολ Ανδρών (πλέι-οφ): Σεριφάτο Αιγίου-Νέα Ιωνία 33-27

Updated: Μάρτιος 20, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Θοδωρής Σκούντζος
Νικηφόρα ξεκίνησε τη διαδικασία των πλέι-οφ της Α2 Χάντμπολ Ανδρών το Σεριφάτο, που κέρδισε στο κλειστό του Αιγίου (παρουσία 250 περίπου φιλάθλων) με σκορ 33-27 της Νέας Ιωνίας.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 15-15. Οι αθλητές της Νέας Ιωνίας ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (6-8), όμως στη συνέχεια οι Αιγιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά με 10-9 στο 15’. Στην επανάληψη του αγώνα, το Σεριφάτο ήταν κυρίαρχο και είχε σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 γκολ. Μάλιστα στο 55’ προηγήθηκε με 30-23 και σε εκείνο το σημείο «κλείδωσε» οριστικά τη νίκη, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 33-27.
Πρώτος σκόρερ για το Σεριφάτο ήταν ο Βλάντιμιρ Στόσιτς με 11 τέρματα, ενώ από τη Νέα Ιωνία ξεχώρισε στο σκοράρισμα ο Αθανάσιος Τούτσης με 8 γκολ.
Τα δεκάλεπτα: 6-8, 12-11, 15-15 ημ., 21-17, 27-23, 33-27 τελικό.
Σεριφάτο: (Κ. Χατζηκωνσταντίνου), Διαμαντόπουλος, Νικολόπουλος, Ε. Βύρλος, Τσουρέκης, Παπαπαύλου, Αθ. Χατζηκωνσταντίνου 2, Ζάτσε, Αλεξόπουλος 1, Ξηρός 5, Δ. Βύρλος, Πολίτης 1, Στόσιτς 11, Ν. Χατζηκωνσταντίνου 7, Γιούπης 2, Βασιλείαδης 4, Κολοκυθάς.
Νέα Ιωνία: (Δ. Καφφάτος), Ρομπόκος, Καραδήμας, Ακάλεστος 3, Ράμμος 2, Κούτσης 1, Βαλούρδος, Τούτσης 8, Μπούτος 3, Ξυχαλίδης, Χρόνης, Γ. Μπένιας 4, Γιαννόπουλος, Τσοπανίδης 5, Αλ. Γκουλής 1, Μ. Μπένιας, Ε. Γκουλής.

* Για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ, το Σεριφάτο θα υποδεχθεί στο Αίγιο την Κυριακή 27 Μαρτίου την ομάδα του Καματερού.