Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Η ταυτότητα της 19ης αγωνιστικής

By
Updated: Μάρτιος 1, 2016

——————————————————————
Συντάκτης: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
——————————————————————
Με ήττες συνέχισαν στην 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας (1ος Ομιλος Νότου) και οι δύο ομάδες της Αιγιάλειας, έχοντας ωστόσο αμφότερες παράπονα από την διαιτησία. Και κυρίως η Ακράτα που έχασε στην Κόρινθο από τον Παλαίμονα με 71-65, σε ένα ματς όπου είχε αρκετές διακοπές και τεχνικές ποινές σε βάρος των «κιτρινόμαυρων» και εχθρική αντιμετώπιση από τους …γκρι. Πάντως και ο Κεραυνός -που ηττήθηκε στο Αίγιο από τον Μανδραϊκό με 49-61- δεν είχε καλή διαιτησία, ωστόσο οι Αθηναίοι είχαν περισσότερες λύσεις στο τέλος και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο.
Στα υπόλοιπα αποτλέσματα, ο Γλαύκος έκανε το χρέος του και νίκησε στο Ναύπλιο τον Οίακα (57-76), ο πρωτοπόρος Απόλλωνας Σμύρνης κέρδισε διά πυρός και σιδήτου (67-66) την Πεντέλη, ο Χαρίλαος Τρικούπης έκανε …προπόνηση (92-60) με τον Σπαρτιατικό, ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν οι ομάδες της Καλλιθέας με τον Ικαρο να περνάει αλώβητος (96-105) από τη Νέα Ιωνία και τον Πόλις να επικρατεί στην έδρα του (62-52) της ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας…

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
♦ Κεραυνός Αιγίου-Μανδραϊκός: 49-61
♦ Παλαίμων ΚορίνθουΑκράτα: 71-65
♦ Οίακας Ναυπλίου-Γλαύκος: 57-76
♦ Απόλλων Σμύρνης-Πεντέλη: 67-66
♦ Χαρίλαος Τρικούπης-Σπαρτιατικός: 92-60
♦ Νέα Ιωνία-Ικαρος Καλλιθέας: 96-105
♦ Πόλις Καλλιθέας-ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας: 62-52

Η βαθμολογία (Σε 19 αγώνες):

Θ.           Ομάδα Βαθμοί   Πόντοι Ν-Η
1 Απόλλων Σμύρνης     36 1348-1165 17-2
2 Μανδραϊκός     34 1384-1181 15-4
3 Πόλις Καλλιθέας     32 1358-1288 13-6
4 Παλαίμων Κορίνθου     32 1276-1156 13-6
5 Πεντέλη     30 1358-1271 11-8
6 Ακράτα     30 1257-1349 11-8
7 Χαρίλαος Τρικούπης     30 1335-1208 11-8
8 Κεραυνός Αιγίου     29 1283-1267 10-9
9 Ικαρος Καλλιθέας     27 1377-1427 8-11
10 Γλαύκος     27 1229-1287 8-11
11 Νέα Ιωνία     25 1330-1417 6-13
12 ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας     25 1277-1324 6-13
13 Οίακας Ναυπλίου     21 1158-1370 2-17
14 Σπαρτιατικός     21 1152-1412 2-17

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:
6/3, 15.00: ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας-Χαρίλαος Τρικούπης
6/3, 17.00: Γλαύκος-Κεραυνός Αιγίου
6/3, 17.00: Ακράτα-Πόλις Καλλιθέας
6/3, 17.00: Σπαρτιατικός-Απόλλων Σμύρνης
6/3, 17.00: Μανδραϊκός-Νέα Ιωνία
6/3, 17.00: Ικαρος Καλλιθέας-Παλαίμων Κορίνθου
6/3, 17.00: Πεντέλη-Οίακας Ναυπλίου

error: Content is protected !!