Α2 Χάντμπολ Γυναικών: Σεριφάτο-Αναγέννηση Βύρωνα 20-19

Updated: Ιανουάριος 17, 2016

——————————————————————
Ρεπορτάζ: Δημήτρης Τσερεντζούλιας
Σε ένα δυνατό παιχνίδι που καθ’ όλη την διάρκεια είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, η γυναικεία ομάδα του Σεριφάτο κατάφερε να πάρει πύρρειο νίκη με σκορ 20-19 απέναντι στην Αναγέννηση Βύρωνα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Γυναικών.
Στο α’ ημίχρονο η Αναγέννηση Βύρωνα πάτησε καλύτερα στο παρκέ και είχε το προβάδισμα, ενώ στο 20’ ξέφυγε και με τέσσερα γκολ (7-11), όμως οι Αιγιώτισσες μάζεψαν την διαφορά (11-12) μέχρι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη του παιχνιδιού οι αθλήτριες του Κώστα Χατζηκωνσταντίνου ανέβασαν την απόδοσή τους και με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε έκαναν την ανατροπή (από 18-19 σε 20-19) και πήραν μία σπουδαία νίκη (την 2η στο φετινό Πρωτάθλημα).
Σημειώνεται ότι το Σεριφάτο αγωνίστηκε χωρίς την Αννα Στράτου, όμως είχε και πάλι σε …κέφια την Αντζελα Καρέλα, η οποία σημείωσε 10 τέρματα και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 2-3, 6-8, 11-12 ημ., 13-14, 16-16, 20-19 τελικό.
Σεριφάτο: Κωνσταντοπούλου, Λάγαρη, Αυγέρη, Ρώσση 1, Κουκουλομάτη 3, Καρακίτσου 2, Παπανικολάου 2, Χάλα 2, Καρέλα 10, Γιαννιώτη, Ελ. Παπαδοπούλου, Αλ. Παπαδοπούλου, Πολίτη, Θανοπούλου.
Αναγέννηση Βύρωνα: Ζώρτου, Ρίβαλς 1, Βασίλα 7, Αποστολίδη 2, Χασομέρη 3, Ακάλεστου 2, Ζουμπουνέλη 4, Μπαρμπάκου, Καζή, Δημητρίου, Ζήση, Μυλωνά.

* Για την επόμενη αγωνιστική (7η), το Σεριφάτο θα κάνει το ρεπό του για τον β’ γύρο, ενώ η Αναγέννηση Βύρωνα θα φιλοξενηθεί από την Ηλιούπολη (23/1, 19.30).