Το ζητούμενο για τον Παναιγιάλειο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, ήταν η ουσία που ισοδυναμούσε με την κατάκτηση των βαθμών της νίκης. Ο στόχος επετεύχθη, με τους «μελανόλευκους» να καταφέρνουν να ξεπεράσουν τους όποιους κινδύνους «κρύβει» πάντα μία πρεμιέρα και να φτάσουν στην επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Διαβολιτσίου με σκορ 2-1. Έτσι, παρότι η Αιγιώτικη ομάδα έπρεπε να ξεπεράσει και τη σημαντική απουσία του 12ου παίκτη της -ελέω πρωτοκόλλου υγείας- ξεκίνησε με το …δεξί και κέρδισε παράλληλα ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναιγιάλειος είναι γεγονός ότι «ξόδεψε» το πρώτο μέρος, όπου δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο διάστημα αυτό έχει να επιδείξει τρία σουτ εκτός περιοχής των Μπούνα (5′) και Μαυρόπουλου (7′, 39′) τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο πορτιέρο. Αντίθετα οι Μεσσήνιοι -που φάνηκε πως στόχευαν πρωτίστως στην ισοπαλία- έφτασαν δύο φορές με αξιώσεις στη «μελανόλευκη» περιοχή, όμως ισάριθμες φορές ο Αθανασόπουλος με σωτήριες επεμβάσεις κατάφερε να αποσοβήσει τον όποιο κίνδυνο.
Στην επανάληψη η «Μαύρη Θύελλα» ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε στο 53′ να ανοίξει το σκορ με ατομική προσπάθεια και συρτό σουτ εκτός περιοχής του Βασίλη Χριστόπουλου. Το γκολ αυτό, όπως ήταν φυσικό, «έλυσε» τα πόδια των «μελανόλευκων» που πίεσαν τους φιλοξενούμενους στοχεύοντας στην επίτευξη δεύτερου γκολ που θα τους έδινε το δικαίωμα να βάλουν τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Κάτι το οποίο κατάφεραν περίπου ένα 20λεπτο αργότερα με κεφαλιά του Βαγγέλη Γκάτση (71′) -μετά από σέντρα φάουλ του Μπούνα- κι αφού προηγουμένως (57′) ο έμπειρος επιθετικός είχε χάσει μοναδική ευκαιρία και πάλι με κεφαλιά για να διευρύνει νωρίτερα το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν στα λεπτά που απέμειναν ήταν να μειώσουν με κεφαλιά του Μουλιάτου (79′) και να διαμορφώσουν το τελικό 2-1 υπέρ του Παναιγιαλείου.

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Κουραχάνης, Καφεντζής, Μήτσης (88′ Παπασπηλιόπουλος), Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Μπούνας, Λιάτος, Σκούτας (60′ Καραμπούλας), Γκάτσης, Χριστόπουλος (78′ Βαλλιάνος).
Α.Ο. Διαβολιτσίου: Δήμας, Σταματελόπουλος, Φωτόπουλος, Μπαλόπουλος, Τζανετέας, Καλογερόπουλος, Μουλιάτος, Πιτσιλής (77′ Πάγια), Αθανασόπουλος, Γκελγκέρια (72′ Τσεπελέ), Κοτσοβός (80′ Τσουκαλάς).

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης